Print

Εναρξη Εφηβικού & Παιδικού Πρωταθλήματος Ε.Π.Σ.Π.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ  ΔΕΛΤΙΟ
Ξεκινούν  το  Σαββατοκύριακο  3  &  4  ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ  τα  πρωταθλήματα  υποδομών  (ΕΦΗΒΙΚΟ  &  ΠΑΙΔΙΚΟ)  της  Ένωσης  Ποδοσφαιρικών  Σωματείων  Πειραιά.  Η  Καστέλλα  όπως  πάντα  στα  τελευταία  χρόνια  θα  λάβει  μέρος  και  στα  δύο  πρωταθλήματα  θέλοντας  να  κατοχυρωθεί  στον  χώρο  των  υποδομών  σαν  μία από  τις  πιο  σοβαρές  &  υπολογίσιμες  ομάδες.

 
ΛΙΓΑ  ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ  ΟΜΑΔΕΣ  ΜΑΣ:


ΕΦΗΒΙΚΟ
 
efhviko 2015 2016Για  το  καλύτερο  δυνατόν  μπαίνει  στο  πρωτάθλημα  η  εφηβική  μας  ομάδα.  Έχοντας  για  παρακαταθήκη  τη  σχετικά  καλή  περυσινή  της  πορεία,  την  φετινή  της  ενίσχυση  με  ποιοτικούς  παίκτες  συν  την  ποδοσφαιρική  ωρίμανση  των  παιδιών  που  προωθήθηκαν  από  την  παιδική  ομάδα  ο  προπονητής  Άρης  Κακογιάννης  έχει  στα  χέρια  του  καλό  υλικό  για να  δουλέψει  και  να  παρουσιάσει  μία  πολύ  καλή  ομοιογενή  και  ανταγωνιστική  ομάδα.  Στα  θετικά  σημεία  της  ομάδας  μας  που  φάνηκε  και  από  την  περυσινή  περίοδο,  ότι  οι  παίκτες  μας  δεν  τα  παρατάνε  ποτέ  και  αγωνίζονται  για  τη  νίκη  έως  το  τελευταίο  λεπτό  όποιος  και  αν  είναι  ο  αντίπαλος.  Για  την  πρώτη  φάση  η  Καστέλλα  κληρώθηκε  στον  Δ  ΟΜΙΛΟ  με  αντιπάλους  τον  ΙΩΝΙΚΟ  ΝΙΚΑΙΑΣ,  τους  ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΥΣ,  τον  Α.Ο. ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ,  τον  ΠΕΡΑΜΑΙΚΟ  και  τον  Α.Ο.ΠΕΙΡΑΙΑ.  Στην  πρώτη  αγωνιστική  αντιμετωπίζουμε  εντός  έδρας  τον  ιστορικό  Ιωνικό  Νικαίας.
kakogiannis 2015 16Προπονητής  στο  εφηβικό  τμήμα  θα  είναι  ο  ΑΡΗΣ  ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ.
 

 

 

 

 

Αναλυτικά  το  πρόγραμμα  της  Καστέλλας:
Α'  ΦΑΣΗ


Α' ΓΥΡΟΣ
1.     Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ  --  Α.Ο.ΙΩΝΙΚΟΣ  ΝΙΚΑΙΑΣ  (Α)
2.     Ε.Π.Ο.ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΩΝ  --  Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ
3.     Α.Ο.ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ  --  Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ
4.     Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ  --  Α.Π.Ο.ΠΕΡΑΜΑΙΚΟΣ
5.     Α.Ο.ΠΕΙΡΑΙΑΣ  --  Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ


Β'  ΓΥΡΟΣ
6.     Α.Ο.ΙΩΝΙΚΟΣ  ΝΙΚΑΙΑΣ  (Α)  --  Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ
7.     Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ  --  Ε.Π.Ο.ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΩΝ
8.     Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ  --  Α.Ο.ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
9.     Α.Π.Ο.ΠΕΡΑΜΑΙΚΟΣ  --  Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ
10.   Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ  --  Α.Ο.ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Β'  ΦΑΣΗ
Εάν  η  Καστέλλα  τερματίσει  σε  μία  από  τις  δύο  πρώτες  θέσεις  του  ομίλου  της  θα  συνεχίσει  σε  έναν  από  τους  δύο  ομίλους  της  πρώτης  κατηγορίας,  αλλιώς  σε  έναν  από  τους  πέντε  της  δεύτερης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα όλου του ομίλου

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

ΠΑΙΔΙΚΟ

overlay
Για  την  εμπειρία  και  την  χαρά  της  συμμετοχής  θα  αγωνισθεί  στο  πρωτάθλημα  το  παιδικό  μας  τμήμα.  Η  ομάδα  μας  έχει  αποδυναμωθεί  αισθητά  αφού  η  πλειοψηφία  των  παικτών  της  προωθήθηκαν  βάσει  ηλικίας  στο  εφηβικό  τμήμα.  Δυστυχώς  δεν  υπάρχουν  στην  ομάδα  πολλά  παιδιά  γεννημένα  το  2001  &  το  2002  με  αποτέλεσμα  να  γίνεται  πολύ  δύσκολο  το  έργο  του  προπονητή  Στέφανου  Χαβέλα  που  για  να  συμπληρώσει  το  ρόστερ  αναγκάζεται  να  πάρει  παιδιά  από  την  προπαιδική  ομάδα  που  νε  μεν  είναι  ταλαντούχα  αλλά  δεν  μπορούν  λόγω  σωματοδομής  να  αντιμετωπίσουν  τους  αντιπάλους  τους.  Οπωσδήποτε  το  παιδικό  τμήμα  χρειάζεται  πίστωση  χρόνου,  στήριξη  και  συμπαράσταση  για  να  μπορέσει  να  ανταπεξέλθει  στις  δυσκολίες  της  εφετινής  χρονιάς.  Όλοι  μαζί  πρέπει  να  τονώσουμε  την  αυτοπεποίθηση  των  παικτών  ώστε  να  μπαίνουν  στον  αγωνιστικό  χώρο,  να  χαίρονται  το  παιχνίδι  και  να  προσπαθούν  για  το  καλύτερο  όποιος  και  αν  είναι  ο  αντίπαλος.  Για  την  ΠΡΏΤΗ  ΦΆΣΗ  η  Καστέλλα  κληρώθηκε  στον  Δ  ΟΜΙΛΟ  με  αντιπάλους  τον  ΑΤΡΟΜΗΤΟ  ΠΕΙΡΑΙΑ,  την  Α.Ε.ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ,  τον  Α.Ο.Κ.ΦΑΛΗΡΟΥ  και  τον  Α.Π.Ο.ΠΥΘΑΓΟΡΑ  ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ.  Στην  πρώτη  αγωνιστική  η  Καστέλλα  θα  αντιμετωπίσει  εντός  έδρας  τον  Α.Ο.Κ.ΦΑΛΗΡΟΥ.
havelasΠροπονητής  στο  παιδικό  τμήμα  θα  είναι  ο  Στέφανος  Χαβέλας.

 

 

 

 

 

Αναλυτικά  το  πρόγραμμα  της  Καστέλλας:

 Α'  ΦΑΣΗ


Α' ΓΥΡΟΣ
1.     Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ  --  Α.Ο.Κ.ΦΑΛΗΡΟΥ
2.     Α.Ε.ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ  --  Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ
3.     Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ  --  ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  ΠΕΙΡΑΙΑ
4.     ΡΕΠΟ
5.     Α.Π.Ο.ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ  ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ  --  Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ


Β'  ΓΥΡΟΣ
6.     Α.Ο.Κ.ΦΑΛΗΡΟΥ  --  Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ
7.     Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ  --  Α.Ο.ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ
8.     ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  ΠΕΙΡΑΙΑ  --  Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ
9.     ΡΕΠΟ
10.   Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ  --  Α.Π.Ο.ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ  ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ

Β'  ΦΑΣΗ
Για  την  δεύτερη  φάση  ισχύει  ότι  ακριβώς  και  για  το  εφηβικό  πρωτάθλημα.  Εάν  η  Καστέλλα  τερματίσει  σε  μία  από  τις  δύο  πρώτες  θέσεις  του  ομίλου  της  θα  συνεχίσει  σε  έναν  από  τους  δύο  ομίλους  της  πρώτης  κατηγορίας,  αλλιώς  σε  έναν  από  τους  τέσσερεις   της  δεύτερης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα όλου του ομίλου

-----------------------------------------------------------------------------------------------

ΤΡΟΠΟΣ  ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ


Με  αλλαγές  θα  πραγματοποιηθούν  από  την  εφετινή  χρονιά  τα  δύο  πρωταθλήματα  (εφηβικό  &  παιδικό)  τα  οποία  θα  διεξαχθούν  σε  ΤΡΕΙΣ  ΦΑΣΕΙΣ.

 
ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ

Καταργούνται  οι  δύο  σχηματισμένες  σύμφωνα  με  την  κατάταξη  της  προηγούμενης  χρονιάς  κατηγορίες  (Α  &  Β)  και  όλες  οι  ομάδες  πλέον  ξεκινούν  στην  ΠΡΩΤΗ  ΦΑΣΗ  από  την  ίδια  αφετηρία  σχηματίζοντας  ομίλους  σύμφωνα  με  τον  αριθμό  των  ομάδων  που  έχουν  δηλώσει  συμμετοχή.  Οι  όμιλοι  δημιουργούνται  με  κλήρωση  με  την  διαφορά  ότι  επικεφαλής  μπαίνουν  πάλι  με  κλήρωση  (όπως  ακριβώς  και  στο  champions  league)  οι  ομάδες  που  τερμάτισαν  ψηλότερα  την  προηγούμενη  χρονιά.  Οι  αγώνες  της  ΠΡΩΤΗΣ  ΦΑΣΗΣ  θα  διεξαχθούν  σε  δύο  γύρους.

ΔΕΥΤΕΡΗ  ΦΑΣΗ

Στην  ΔΕΥΤΕΡΗ  ΦΑΣΗ,  οι  αγώνες  της  οποίας  θα  είναι  πάλι  σε  δύο  γύρους  συμμετέχουν  επίσης  όλες  οι  ομάδες  σχηματίζοντας  όμως  δύο  κατηγορίες  (Α  &  Β)  σύμφωνα  με  την  κατάταξη  που  είχαν  στον  όμιλο  τους.  Η  πρώτη  κατηγορία  περιλαμβάνει  δύο  ομίλους  που  σχηματίζονται  από  τις  ομάδες  που  θα  καταλάβουν  τις  δύο  πρώτες  θέσεις  των  ομίλων  της  ΠΡΩΤΗΣ  ΦΑΣΗΣ.  Οι  όμιλοι  της δεύτερης  κατηγορίας  σχηματίζονται  από  τις  υπόλοιπες  ομάδες  των  ομίλων  της  ΠΡΩΤΗΣ  ΦΑΣΗΣ  που  σε διπλούς  αγώνες  θα  βγάλουν  τους  πρωταθλητές  του  κάθε  ομίλου  της  Β'  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.


ΤΡΙΤΗ  ΦΑΣΗ  --  ΤΕΛΙΚΟΣ  ΠΡΩΤΗΣ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Στην  ΤΡΙΤΗ  ΦΑΣΗ  θα  αναμετρηθούν  οι  πρωταθλητές  των  δύο  ομίλων  της  πρώτης  κατηγορίας  όπου  θα  βγει  και  ο  υπέρ πρωταθλητής  της  περιόδου.